JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön, glas med slipade stjärnor, dekor av akantus, blommor, rocailler och voluter, kantglas med pastellagedekor, genombruten nedre sarg med graverade glas, kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 159 x 69 cm; dekorskador, kantglas med sprickor, smärre kompletteringar PROVENIENS: Disponent Gustaf Vilhelm Georg Kuylenstjerna gift med Iris Looström, Ramnäs bruk, Västmanland sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm