SPEGEL, sengustaviansk, Norrköpings hallstämpel 1789, träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, över- och understycke med infattade gouacher med allegorisk framställning av förgängligheten, krönt av bandrosett, dekor bandfläta och pärlstav, kvicksilverfolierade originalglas, sannolikt originalbakstycke, 151 x 61 cm; slitage, smärre lagningar och dekorskador