Auktionsarchiv: Los-Nr. 1128

Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Fine Art & Antiques
12.12.2017 - 14.12.2017
Schätzpreis
30.000 SEK - 35.000 SEK
ca. 3.563 $ - 4.157 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1128

Fine Art & Antiques
12.12.2017 - 14.12.2017
Schätzpreis
30.000 SEK - 35.000 SEK
ca. 3.563 $ - 4.157 $
Zuschlagspreis:

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor, rocailler och voluter, ramen med akantusslingor och graverade ytor, nedre sargen genombruten, fasetterade kvicksilverfolierade originalglas, sannolikt originalbakstycke, 111 x 45 cm; slitage, smärre dekorskador och lagningar

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1128
12.12.2017 - 14.12.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1128
12.12.2017 - 14.12.2017
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407