SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, dekor av mussla, rocailler, ströblomster och voluter, baksidan med ägarpåskrift Petter, fasetterade och kvicksilverfolierade glas i original, originalbakstycke, 116 x 50 cm; slitage, smärre sprickor