SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, av Niclas Meunier (spegelfabrikör i Stockholm 1754-97, kunglig hovspegelmakare 1769), signerad NM, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, genombruten dekor, rocailler och voluter, nedre sargen med voluter, fasetterade kantglas, förgylld pastellagedekor av blomslingor, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 132 x 53 cm; smärre lagningar, kantglas med smärre sprickor PROVENIENS: Inköpt 1958 på Max Skajs Antikhandel, Stockholm