Auktionsarchiv: Los-Nr. 1061

Spegellampett, av Niclas Meunier

Fine Art & Antiques
03.12.2013 - 05.12.2013
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.823 $ - 4.588 $
Zuschlagspreis:
36.000 SEK
ca. 5.506 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1061

Fine Art & Antiques
03.12.2013 - 05.12.2013
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.823 $ - 4.588 $
Zuschlagspreis:
36.000 SEK
ca. 5.506 $

SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, av Niclas Meunier (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769), signerad NM, Stockholms hallstämpel med otydligt årtal samt ett förgyllarkors, för två ljus, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med dekor av eklöv och bandfläta, ramen med blad- och pärlstav, fasetterat kvicksilverfolierat glas, ljusarm i mässing, 75 x 45 cm; smärre lagningar LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför snarlik lampett av Niclas Meunier daterad 1780, sidan 180

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1061
03.12.2013 - 05.12.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1061
03.12.2013 - 05.12.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407