STAFFAN HALLSTRÖM 1914-1976 Karl XII:s likfärd Signerad SH. Olja på duk, 67 x 73 cm. Utförd ca 1963 LITTERATUR Stig Johansson: Staffan Hallström, SAK publ. LXXXIX, jämför med målning på sidan 123 Målningen är en parafras efter Gustaf Cederströms Karl XII:s likfärd och utfördes i flera versioner.