STOCKHOLM. HANDRITAD KARTA. Över del av ett kvarter vid "Norrlands Gatan" i Stockholm. Troligen 1700-tal. Tusch och akvarell. Ca 310x190. Kartan med inskrivna namn som "Afledne skomakaren Anders Rahms ... tomt, hwilken nu kommer på Stadsauction at försäljas", "Bryggaren Carl Roos tomt", "Bokhållaren Boismans tomt" m.fl. Fläck i vänster del, några mindre fläckar, lite blyertskladd, liten reva i marginalen, lagningar av mittveck på baksidan. Foto. På baksidan tillskrift "Gården No 33". Norrlandsgatan på Norrmalm, troligen vid Mäster Samuelsgatan (f.d. Ålandsgatan).