Stol, västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft
Svängda ben. Konturerad ryggbricka med skuren dekor. Lösstoppad sits. Senare bemålning, förstärkningar, senare fjäderstoppning. (Höjd 102) Tidigare proveniens familjen Nydqvist, grundare till företaget Nohab, Nydqvist & Holm AB, Trollhättan, Villa Elfhög. Sedan genom arv inom familjen.