STOLAR, åtta stycken, sengustavianska stockholmsarbeten, tillskrivna Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, stoppad ryggbricka, dekor av bladstav i rygg och sarger, ryggen med akantusknippe, stolparna med sfinxhuvuden och fruktfestoner, hörnfleuroner, bladhölstrade ben med gles kannelering, sabelformade bakben, bemålade och bronserade, sannolikt originalstoppning; dekorskador, smärre lagningar PROVENIENS: Grevliga ätten Hamilton, Hedensberg, Tillberga socken, Västmanland LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlik variant av stolstypen på Skokloster, tillskrivna Ephraim Ståhl, sidan 192