STOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, av Melchior Lundberg (stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), signerade MLB, träskuren dekor, stoppad rygg, krönta med humlekvistar, sarger och rygglän med bandfläta, hörnfleuroner, godronnerade överkragade ben med kannelering, bemålade; mindre lagning