Auktionsarchiv: Los-Nr. 1219

Täcke Färs eller Frosta härad röllakan

Fine Art & Antiques
03.12.2013 - 05.12.2013
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 3.059 $ - 3.823 $
Zuschlagspreis:
20.000 SEK
ca. 3.059 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1219

Fine Art & Antiques
03.12.2013 - 05.12.2013
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 3.059 $ - 3.823 $
Zuschlagspreis:
20.000 SEK
ca. 3.059 $

TÄCKE, Skåne, Färs eller Frosta härad, 1800-talets första hälft, röllakan, motiv med hjort inom åttkantsram omgärdad av blixtar, omväxlande med träd inom åttkantsram omgärdad av parställda fåglar, bred bård med sicksackmönster och kors, 162 x 112 cm; smärre slitage, skador, lagningar och fläckar, högra våden något skev LITTERATUR: Jmf Gammal allmogeslöjd från Malmöhus Län, 1916-1951, pl. 84, s. 47, pl. 162, s. 81 Jmf Lilli Zickerman, Sveriges folkliga textilkonst, del 1 Rölakan, Stockholm 1937, pl. 79, bild 1 & 2, pl. 82, typ 4, pl. 84, typ 3 Jmf Viveka Hansen, Textila kuber och blixtar, Rölakanets konst- och kulturhistoria, Kristianstad 1992, s. 240, pl. 39 D, s. 242, pl. 41 Export prohibition Changes

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1219
03.12.2013 - 05.12.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1219
03.12.2013 - 05.12.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407