TESERVIS, 5 delar, bricka, tekanna, sockerskål med lock, gräddkanna och sockertång, brickan av Nikolay Kemper, Moskva 1895, rektangulär med handtag, i spegeln graverad blomkartusch och monogram, sidornas kanter med inskription 28 Juni 1870 1895 Fr Richardt, längd med handtag 43 cm, bredd 26,7 cm, vikt 912 g; tre delar sannolikt av Fedor Gordynov, Moskva 1895, graverad dekor med blomkartusch och initialer, invändigt förgyllda, vikt ca 908 g; sockertången med otydliga stämplar och med samma dekor som övriga delar, schatull av ek med mässingsskylt märkt XXV; tesil saknas, schatullet med slitage