ULLA KRAITZ född 1936 Attachéväska R.W. ur Hope Signerad, daterad och numrerad U Kraitz 1998, 4/14. Brons, höjd 42, 12,5 x 49 cm. Gjutarmärkt H. Bergman fud. Attachéväska R.W., av Ulla Kraitz, finns uppställd vid familjen Wallenbergs tidigare bostad Kappsta på Lidingö (2002), Södra Promenaden i Malmö mellan Södertull och Amiralsbron samt utanför Skissernas Museum i Lund. Hope, Raoul Wallenbergmonumentet vid FN:s huvudkontor i New York, utfört 1998 av Ulla och Gustav Kraitz i granit och brons.