Vägghyllor 2st, empirestil, omkring år 1900
Förgylld mässing och mahogny. Hyllplanen slitna och blekta. (Bredd 25, djup 14) Tidigare proveniens familjen Nydqvist, grundare till företaget Nohab, Nydqvist & Holm AB, Trollhättan, Villa Elfhög. Sedan genom arv inom familjen.