Auktionsarchiv: Los-Nr. 323

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 293 x 132,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D.

Important Winter Sale
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 2.877 $ - 3.837 $
Zuschlagspreis:
26.000 SEK
Auktionsarchiv: Los-Nr. 323

Important Winter Sale
Schätzpreis
30.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 2.877 $ - 3.837 $
Zuschlagspreis:
26.000 SEK

(Manufacture Royale d’Aubusson.) Efter förlagor av Jean-Baptiste Oudry. Frankrike 1700-talets första hälft. En av en svit med sex vävda tapeter som alla säljs på denna auktion. Polykromt landskap med stort träd, blommor och en röd fågel. I fonden befäst stad. Bred bård med blom- och bandrosettsranka samt i hörnen stora rocailleliknande ornament. Ull och silke. Ställvis fodrad.

A Manufacture Royale d’Aubusson 'entre-fenêtre' tapestry, ca 293 x 132,5 cm.
After Jean-Baptiste Oudry. France first half of the 18th century. One of a series of six tapestries all sold at this auction. A polychrome landscape with a large tree, flowers and a red bird. A walled city in the background. A wide border with a flower and bow vine as well as a large rocaille-like ornament in the corners. Wool and silk. Partly lined. Signed M.R.DVBVSON.i.D.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 323
Bukowskis Stockholm
Arsenalsgatan 2
Box 1754
111 87 Stockholm
Schweden
info@bukowskis.com
+46 (0)8 6140800

Auktionsarchiv: Los-Nr. 323
Bukowskis Stockholm
Arsenalsgatan 2
Box 1754
111 87 Stockholm
Schweden
info@bukowskis.com
+46 (0)8 6140800