Objektsbeskrivning VASER, ett par, 1800-talets första hälft, Grand Tour souvernirer, modell efter Warwickvasen, förgylld och mörkpatinerad brons, postament av marmo rosso antico, höjd 25 cm; nagg Förlagan är ursprungligen den vas från 200-talet e. Kr som den skottske konsthandlaren Gavin Hamilton hittade vid utgrävning i Hadrianus villa i Tivoli 1771. Hamilton sålde fragmentet till Sir William Hamiltion, brittisk envoyé vid hovet i Neapel. Därefter hamnande vasen i hans brorson 2nd Earl of Warwick, George Grevilles samling.