Auktionsarchiv: Los-Nr. 1168

Vaser, 1800-talets första hälft

Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 1.789 $ - 2.147 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1168

Schätzpreis
15.000 SEK - 18.000 SEK
ca. 1.789 $ - 2.147 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning VASER, ett par, 1800-talets första hälft, Grand Tour souvernirer, modell efter Warwickvasen, förgylld och mörkpatinerad brons, postament av marmo rosso antico, höjd 25 cm; nagg Förlagan är ursprungligen den vas från 200-talet e. Kr som den skottske konsthandlaren Gavin Hamilton hittade vid utgrävning i Hadrianus villa i Tivoli 1771. Hamilton sålde fragmentet till Sir William Hamiltion, brittisk envoyé vid hovet i Neapel. Därefter hamnande vasen i hans brorson 2nd Earl of Warwick, George Grevilles samling.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1168
09.12.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1168
09.12.2020
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407