VERA NILSSON 1888-1979 Landskap, Södra Jylland Signerad VN. Olja på pannå, 35 x 43 cm. Vera Nilsson sägs ibland tillhöra den s.k. patetiska expressionismen som söker ge uttryck åt dramatiska tillstånd. Som rörelsens inledare kan man räkna van Gogh, Munch och Rouault. Likt van Gogh och Cézanne försökte Vera Nilsson under sin karriär skildra naturens specifika kvaliteter, det som låg bortom konventionella framställningar av landskapet. Dåtida konstkritikern August Brunius recenserade Vera Nilssons måleri i Svenska Dagbladet: "Jag skulle vilja säga att här finns endast en riktig konsekvent expressionist; Vera Nilsson Hon har både det vilda sinnelaget och den vilda tekniken. Ge henne det mest fromma och bleklagda landskap som motiv och hon förvandlar det till en uppslukande apokalyptisk syn! Det är som en jordbävning sprängt jordskorpan eller som om gravarna just öppnat sig". Målningen skildrar ett landskap på Södra Jylland 1964, enligt konstnärens dotter Catharina Nilsson. Vera Nilssons förlagor och teckningar från södra Jylland 1964 ingår i Moderna Museets samling.