VICKE LINDSTRAND, taklarmatur, Orrefors 1940-tal, vitmålad hållare i metall, matterad glaskupa, höjd 96 cm, ställningen med slitage UTSTÄLLD: Modellen utställd på Nordiska Komapniets höstutställning 1940