Wilhelm Kåge (1889‑1960). Vas. ”Argenta”. Gustavsberg 1940-tal. Stämplad GUSTAVSBERG KÅGE samt signerad ARGENTA 1042 III med målarsignatur EE (Edla Emanuelsson 1916‑2000). Stengods med glasyr i grönt samt silverdekor av sjöjungfru. H 20 cm. A Wilhelm Kåge ”Argenta” stoneware vase, Gustavsberg 1940s. Height 20 cm.