WIWEN NILSSON, skål, sterlingsilver, Lund 1945, "bysantinsk modell", ritad omkring 1930, rund, dekor av vågband i relief och runt mynningen stämplad bård, godronnerad fotkant, delvis förgylld, diameter 22 cm, höjd 8 cm, vikt 783 g LITTERATUR Kersti Holmquist, Silversmeden Wiwen Nilsson, jämför färgplansch, bakre inre omslaget samt plansch sidan 132.