ALVAR AALTO "Tank ", fåtölj för Artek i Hedmora, 1940-tal, formgiven 1936, karmar i björklaminat, omklädd, höjd 72 cm; renoverad PROVENIENS Fåtöljen kommer från Åke Bergkvists hem i Hedemora. Han var chef för fabriken som tillverkade Alvar Aalto möbler mellan åren 1946-1956. HISTORIK Denna modell visades första gången på Triennalen i Milano 1936. LITTERATUR Alvar Aalto Designer, Alvar Aalto Museum, Finland 2002, s. 35, 85 samt 174