AXEL FRIDELL 1894-1935 Färjestället Signerad Axel Fridell Blyerts och tuschlavering på papper, 20 x 50,5 cm. Troligtvis utförd 1926 PROVENIENS: Direktör Dani Liebenfeld, Norrköping LITTERATUR: Karl Haskel: Axel Fridell bilder 2, Stockholm 1989, avbildad sidan 279