AXEL LARSSON, soffbord, utfört av snickarmästare Hjalmar Jacksson för Stockholms Hantverksförening under 1940-tal, benställning i valnöt, skivan fanerad i valnötsrot, höjd 55, 100 x75 cm; slitage, skador HISTORIK Modellen avbildad i Stockholms Hantverksförenings arkiv. Möbelgruppen var del i Hantverkslotteriet.