BÄGARE, av Johan Ståhle, Stockholm 1677-87, löstagbar mantel och tre kulfötter i filigranarbete, delvis förgylld, höjd 7 cm, vikt 100 g; filigranarbetet med smärre lagningar LITTERATUR Svenskt Silversmide del III, Jämför liknande arbeten pl. 486 och 487 av denne mästare.