Bordspendyl Stockholmsarbete i empire. Vitemaljerad urtavla signerad Joh: G: Grundström Stockholm (Johan Gustaf Grundström verksams som urfabrikör i Stockholm 1825-1846). Fodral i brännförgylld brons. H 26, L 14,5 cm.