CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med valnöt på furu, brännförgyllda bronsbeslag, inlagda friser och fält, sidorna med rombmotiv, lådor i al, facklister med mässingsband, utdragbar skrivskiva, nyckel finns, höjd 86, 104 x 56 cm; smärre skador och lagningar, senare lambrekäng LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas möbler, Stockholm 1996, Stockholmsarbete 1700-1850, Stockholm 1996, jämför snarlik byrå av Christian Linning sidan 230