CARL ABRAHAM ROTHSTÉN 1826-1877, tillskriven Löfstad slott i sommarskrud Olja på duk, 48 x 68 cm. Ram i senempire . PROVENIENS Friherrinnan Emilie Jacquette von Troil (1832-1913), gift med friherre Axel Christer Leijonhufvud därefter i arv till deras dotter friherrinnan Jacquette Leijonhufvud (1858-1928), gift med friherre Bertil Leuhusen därefter i arv till deras dotter friherrinnan Elsa Leuhusen (1884-1966), gift med kapten Erik Lilliehöök af Fårdala därefter i arv till deras dotter Margaretha Lilliehöök (1912-2006) därefter genom arv till nuvarande ägare . Målningen är säkerligen en pendang till en signerad målning av Carl Abraham Rothstén i samlingarna på Löfstad slott, vilken visar slottet i vinterskrud. Auktionens målning har vandrat nedåt från mor till dotter sedan friherrinnan Emilie Jacquette von Troil (systerdotterdotter till Löfstad slottsfru grevinnan Emilie Fredrika Aurora Piper, née De Geer af Finspång).