Auktionsarchiv: Los-Nr. 3052

Carl Abraham Rothstén, tillskriven, Löfstad slott

Fine Art & Antiques
07.12.2016 - 08.12.2016
Schätzpreis
18.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 1.954 $ - 2.171 $
Zuschlagspreis:
24.000 SEK
ca. 2.606 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 3052

Fine Art & Antiques
07.12.2016 - 08.12.2016
Schätzpreis
18.000 SEK - 20.000 SEK
ca. 1.954 $ - 2.171 $
Zuschlagspreis:
24.000 SEK
ca. 2.606 $

CARL ABRAHAM ROTHSTÉN 1826-1877, tillskriven Löfstad slott i sommarskrud Olja på duk, 48 x 68 cm. Ram i senempire . PROVENIENS Friherrinnan Emilie Jacquette von Troil (1832-1913), gift med friherre Axel Christer Leijonhufvud därefter i arv till deras dotter friherrinnan Jacquette Leijonhufvud (1858-1928), gift med friherre Bertil Leuhusen därefter i arv till deras dotter friherrinnan Elsa Leuhusen (1884-1966), gift med kapten Erik Lilliehöök af Fårdala därefter i arv till deras dotter Margaretha Lilliehöök (1912-2006) därefter genom arv till nuvarande ägare . Målningen är säkerligen en pendang till en signerad målning av Carl Abraham Rothstén i samlingarna på Löfstad slott, vilken visar slottet i vinterskrud. Auktionens målning har vandrat nedåt från mor till dotter sedan friherrinnan Emilie Jacquette von Troil (systerdotterdotter till Löfstad slottsfru grevinnan Emilie Fredrika Aurora Piper, née De Geer af Finspång).

Auktionsarchiv: Los-Nr. 3052
07.12.2016 - 08.12.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 3052
07.12.2016 - 08.12.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407