PER EKSTRÖM 1844-1935 Glittrande bäck, Carolles, Normandie Signerad och daterad P Ekström Normandie 1886. Olja på duk uppfäst på pannå, 92 x 120 cm. UTSTÄLLD Per Ekström - August Strindberg - yttre och inre landskap, Millesgården Stockholm, 16 februari - 21 maj 2000, kat nr 54