CARL FREDRIK REUTERSWÄRD född 1934 Le Grand Fétiche, Picasso Sleeping Partner Signerad och numrerad Reuterswärd 2/4. Patinerad brons, 9 x 36 cm, inklusive träsockel 14 x 43 cm. Bronsmodell till SEB, Malmö 1978. Auktionens verk utförd som en av flera modeller 1974-77. LITTERATUR: Carl Fredrik Reuterswärd Non Violence och andra offentliga verk, Skissernas Museum 2005, sidan 20 samt 96