Auktionsarchiv: Los-Nr. 441

CO Hultén, Revoltens rädsla

Moderna & Nutida
25.05.2021
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.027 $ - 3.633 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 441

CO Hultén, Revoltens rädsla

Moderna & Nutida
25.05.2021
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 3.027 $ - 3.633 $
Zuschlagspreis:

Objektsbeskrivning CO HULTÉN 1916-2015 Revoltens Rädsla, 1993 Signerad CO Hultén. Olja på duk, 136 x 200 cm. UTSTÄLLD CO HULTÈN Besvärjelser Upptäckter Aningar, måleri, grafik och teckningar, Ronneby Kulturcentrum/Ronneby Konstförening, Ronneby 12 juni - 14 augusti 1994. CO HULTÈN Besvärjelser Iakttagelser Aningar, Göteborgs Konstmuseum, Göteborg 30 oktober 1996 - 6 januari 1997. CO HULTÈN Besvärjelser Iakttagelser Aningar, Bildmuséet Umeå, Umeå 26 januari - 9 mars 1997. CO HULTÈN, Målningar kring ett decennium, Konstmuseet Galleri Astley, Uttersberg 1- 31 augusti 2003. CO HULTÈN, Skövde konsthall, 30 april - 12 juni 2005. CO HULTÈN, målningar, Staffanstorps konsthall, Staffanstorp 29 oktober - 10 december 2006. CO HULTÈN, måleri, imprimage, fotogram och torrnål, Ystads Konstmuseum, Ystad 20 maj - 20 augusti 2006. CO Hultén Oron och begäret, Moderna Museet Malmö 25 februari - 27 maj 2012. LITTERATUR Boëthius, L., Edwards, F. & Vejbrink, H. (1996). CO HULTÈN Besvärjelser Iakttagelser Aningar. Göteborgs Konstmuseum, Göteborg 30 oktober 1996 - 6 januari 1997, Bildmuséet Umeå, Umeå 26 januari - 9 mars 1997. Göteborgs Konstmuseum & Bildmuséet Umeå. Malmö: Duro Grafiska AB. Katalog Gbg/Umeå (1996/97), s 24-25. Millroth, Thomas (2008). CO Hultén. Stockholm: Bokförlaget Signum. Riga, Lettland: Livonia Print. s 238. Millroth, T. & Nilsson, A. (red) (2012). CO Hultén Oron och begäret, Moderna Museet Malmö 25 februari - 27 maj 2012. Moderna museet utställningskatalog nr 370. katalog Malmö (2012), s 11.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 441
25.05.2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 441
25.05.2021
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407