DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL hans ateljé, omkring 1700 Vanus Labor Olja på duk, 90 x 75 cm. . PROVENIENS Fil. Dr Ragnar Josephson, Stockholm därefter i arv till nuvarande ägare . Ragnar Josephson, professor i konsthistoria, gav 1959 ut "Ehrenstrahls målarlära".