Auktionsarchiv: Los-Nr. 2073

David von Krafft, Porträtt av Karl Fredrik

Fine Art & Antiques
07.06.2016 - 09.06.2016
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 7.219 $ - 9.625 $
Zuschlagspreis:
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2073

Fine Art & Antiques
07.06.2016 - 09.06.2016
Schätzpreis
60.000 SEK - 80.000 SEK
ca. 7.219 $ - 9.625 $
Zuschlagspreis:

DAVID VON KRAFFT 1655-1724, tillskriven Porträtt av Karl Fredrik, hertig av Holstein-Gottorp, som barn, klädd i romersk dräkt - stående helfigur Olja på duk, 129 x 101 cm Skulpterad och bronserad ram krönt med hertigkrona vilande på hyende Utförd ca 1706 . Jämför med målning i samlingarna på Gripsholm (NMGrh 505) . PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2001, katalognr 1218 (Ehrenstrahl, hans krets) . Karl Fredrik av Holstein-Gottorp (1700-1739) var son till Fredrik IV, hertig av Holstein-Gottorp, och Hedvig Sofia av Pfalz-Zweibrücken, prinsessa av Sverige. Den unge hertigen var således systerson till Karl XII och han kom att uppfostras vid hovet i Sverige, som svensk arvprins. Då det började bli uppenbart att den svenske konungen inte skulle få några arvingar blev tronföljdsfrågan aktuell. Den unge Karl Fredrik hade många anhängare och runt honom bildades ett 'holsteinskt parti', som försökte få honom till tronföljare. Motståndarna däremot det 'hessiska partiet' höll på prinsens moster Ulrika Eleonora d.y. och dennas make Fredrik av Hessen. Vid Karl XII:s död i Fredrikshald 1718 utropade sig Ulrika Eleonora d.y. till regerande drottning i kraft av sin arvsrätt. Hennes make understödde kuppen med stor effektivitet. 1720 abdikerade dock drottningen till förmån för sin make. Den unge Karl Fredrik lämnade vid denna tidpunkt Sverige och reste ner till sin farbror, hertigen av Holstein-Eutin, i Hamburg. Därefter reste han till Ryssland där han gifte sig med tsaren Peter den Stores dotter Anna Petrovna. Det ryska hovet tog sig an hans sak, vilket medförde politisk oro i Sverige. Det 'holsteinska partiet' led emellertid nederlag vid 1726 års riksdag och därmed var Karl Fredrik inte längre aktuell som tronföljare i Sverige. 1728 föddes sonen Peter, som senare blev den efemeriske ryske tsaren Peter III. . Karl Fredrik är, genom Victoria av Baden, en av den nuvarande kungen Carl XVI Gustaf:s anfädrar.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2073
07.06.2016 - 09.06.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2073
07.06.2016 - 09.06.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407