DAVID VON KRAFFT 1655-1724, hans ateljé Porträtt av Beata Ribbing, född Sparre klädd i grön och rosa klänning bärandes röd sjal - midjebild Olja på duk, 72,5 x 58 cm. PROVENIENS Nordén Auktioner, auktion 8, våren 1993, katalognr 52