DOSA, 1800-talets första hälft, sköldpadd med dekor av guld deux couleur, infattad emalj med miniatyrporträtt av kung Gustav III (1746-1792), tillskriven Johan Georg Henrichsen (1707-1779), höjd 2,5, diameter 6 cm; smärre skador LITTERATUR: Illustrerad katalog över svenska och nordiska miniatyrer I, Nationalmuseum, Stockholm 2001, jämför porträtt sidan 278f