Auktionsarchiv: Los-Nr. 1240

Duk & Servietter Widlund

Fine Art & Antiques
04.06.2013 - 06.06.2013
Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.215 $ - 1.518 $
Zuschlagspreis:
6.000 SEK
ca. 911 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1240

Duk & Servietter Widlund

Fine Art & Antiques
04.06.2013 - 06.06.2013
Schätzpreis
8.000 SEK - 10.000 SEK
ca. 1.215 $ - 1.518 $
Zuschlagspreis:
6.000 SEK
ca. 911 $

DUK och SERVIETTER, 12 st., halvblekt linnedamast, Örnarna eller Hellgrenska fågelmönstret, C G Widlund (1887-1968), Tranjerdstorp, duken med invävd signatur "C. G. Widlund Sverige ", servietterna "C. W. T:torp ", duken 310 x 150, servietterna vardera 61x59 PROVENIENS: Inköpta 1950 direkt av Carl G. Widlund, Tranjerdstorp Godsägaren Carl G Widlund upprättade på herrgården Tranjerdstorp i Värmland ett litet, men synnerligen högklassigt damastväveri. Han tillvaratog och bevarade gamla vävtekniker som under 1900-talets första hälft blev alltmer ovanliga. Widlunds produktion var alltid av yppersta klass och han gav aldrig avkall på kvalitén vid produktionen. Mönstret "Bandet " vävdes för första gången 1943, efter ett äldre mönster från det Hellgrenska linneväveriet i Örebro. LITTERATUR: Se bild i Berit Eldvik, Den dansande damastvävaren, Stockholm 1999, s. 211

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1240
04.06.2013 - 06.06.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1240
04.06.2013 - 06.06.2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407