Auktionsarchiv: Los-Nr. 268

Edvin Öhrström,, vas, Orrefors 1944, Edvin

Modern Art & Design
20.10.2015 - 21.10.2015
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.403 $ - 3.004 $
Zuschlagspreis:
16.000 SEK
ca. 1.922 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 268

Modern Art & Design
20.10.2015 - 21.10.2015
Schätzpreis
20.000 SEK - 25.000 SEK
ca. 2.403 $ - 3.004 $
Zuschlagspreis:
16.000 SEK
ca. 1.922 $

EDVIN ÖHRSTRÖM vas, Orrefors 1944, Edvin, invärmd dekor av flickansikte och hand i brunt mot orange fond, signerad Orrefors Sweden 1944 Edvin nr 18 E. Öhrström, höjd 14,5 cm; mindre nagg på fotringen, mindre spricka i mellanfånget PROVENIENS Birgitta Crafoord Collection HISTORIK Edvin Öhrström formgav 1944 vaser, skålar och flakonger av arielämnen, s.k. Edvinglas. Man utgår från arielämnet, det vill säga en post med flera glasskikt där man sandblästrat fram dekoren, därefter värms arielämnet upp och formas. Man kom att tillverka 111 Edvinglas mellan åren 1944 och 1949. Auktionens Edvinglas är tillverkat det första året.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 268
20.10.2015 - 21.10.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 268
20.10.2015 - 21.10.2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407