EDVIN ÖHRSTRÖM vas, Orrefors 1946, Ariel, dekor av stiliserade fåglar i mörkrött och grönt mot metallicgrön och ljusgul fond, planslipad på fyra sidor, signerad Orrefors Sweden 1946 Ariel No 374 E. Öhrström, höjd 17,5 cm; smärre nagg