EINAR JOLIN 1890-1976 Utsikt mot Stadshuset och Riddarholmen - Stockholm Signerad och daterad Jolin 1936. Olja på duk, 74 x 100 cm. . Einar Jolin kom att bli sin tids stockholmsskildrare framför alla andra. Ingen annan har med sådan intensiv hängivenhet skildrat vår svenska huvudstad såsom denna elegansens utsökta mästare. Under slutet av 1800-talet och några decennier in på 1900-talet återgav konstnärerna sitt Stockholm i mycket skiftande framställningar. Individualismen var tydlig, nydanare och traditionalister - yngre och äldre - arbetade sida vid sida och fram växte således väsensskilda gestaltningar av staden. . Till de unga entusiasterna intar Einar Jolin en särställning. Han tillhörde de konstnärer som under nittonhundratalets inledande år varit i Paris och tillskansat sig den nya tidens måleri. Tillsammans med övriga konstnärer som skulle komma att gå under benämningen 1909-års män, med Isaac Grünewald i spetsen, var Jolin en av de som banade modernismens väg till Sverige. . Stockholm skulle för alltid vara en av Jolins stora källor till inspiration. Som en turist i sin egen stad vandrar och söker han, iakttar och förevigar. Redan under paristiden framträdde i Jolins måleri hans utpräglade sinne för kompositionens jämvikt och harmoni. I denna stockholmsutsikt visar han, som alltid, prov på ett säkert och utsökt färgsinne parat med en utpräglad känsla för linjens nerv och rytm. . Få målare har i vårt land kunnat uppvisa en så personlig verklighetsbild som Jolin. Att han ivrade intensivt för stadens bevarande och återupprättelse i arkitektonisk och estetisk mening är inte att ta miste på när man läser hans skiss till skriften "Mot Strömmen". Han ansåg att Stockholm förvandlats till en ful stad genom en okänslig stilblandning, förtätning och seklers restaureringsnit. Själv ville han lyfta fram det vackra, genuina och återställa det förvanskade till dess forna prakt. Således drog han sig inte för att förändra och enligt egen mening förbättra stadens uttryck i sina målningar. I samband med sin retrospektiva utställning på Liljevalchs Konsthall i Stockholm 1957 skrev Jolin: . "Vad jag vill uttrycka i min konst är vad jag upplevt i tillvaron då jag koncentrerat och fördjupat mig. Det finns en vardagssyn - människan har satt namn på allt som omger henne i livet och då finner hon allt självklart och ser ej undret. Konsten, så som jag fattar den är att ge form åt det underbara i tillvaron, att skapa skönhet och harmoni, att kunna lyfta den känsliga åskådaren från den triviala vardagen in i den sköna och ofattbara värld vi lever i. Har jag lyckats med det har jag kanske ej levat förgäves."