EINAR JOLIN 1890-1976 Stockholm - utsikt mot Blasieholmen Signerad och daterad Jolin -14. Olja på duk, 46 x 55 cm. PROVENIENS Bukowski Auktioner, Moderna, våren 1997, nr 113 Einar Jolins finaste kvaliteter som målare kom efterhand att mer och mer inriktas på andra motiv än stadsbilden, svala, kinainspirerade uppställningar, men i ungdomen och framför allt under tio- och tjugotalen, fann han, i likhet med vännerna från parisåren, Stockholm och dess omgivningar som mycket inspirerande motiv. Stockholm var, vid sidan av Venedig, Jolins favoritstad. Under 1910-talet hade det skapats en ny konstmiljö i Sverige, framför allt i Stockholm. Det var de unga 1909 års män, med Isaac Grünewald som banérförare, som tagit med sig sina expressionistiska ideer från Frankrike och med dessa starkt influerat det svenska konstlivet. Påverkad av Matisse och av den orientaliska konsten, utvecklade Jolin på tio- och tjugotalen en ytmässig, dekorativ, lätt naiv stil med blond färgskala i oljemålningar och akvareller med stockholmsmotiv. Två så vitt skilda målare och temperament, som Einar Jolin och GAN gick båda under epitetet expressionister. Det var en term som under större delen av 1910-talet var på allas läppar i alla möjliga och omöjliga sammanhang. Expressionismens Mekka - Herwarth Waldens galleri Der Sturm i Berlin - presenterade 1915 en för svensk del mycket betydande utställning, Schwedische Expressionisten, där Jolin deltog med sex målningar varav tre stockholmsutsikter. Övriga deltagare var Isaac Grünewald Edward Hald GAN och Sigrid Hjertén På hösten 1915 ställde Jolin och GAN ut på Lunds universitets konstmuseums expressionistutställning. Olikheterna till trots fortsatte deras vänskap under GAN:s stockholmsår 1916-1919. Gemensamt för dem båda var en lätt trötthet inför Isaac Grünewalds alltmer dominerande roll i det unga konstlivet. För Einar Jolin blev emellertid expressionismen aldrig till ett program, vare sig i GAN:s eller någon annans anda. GAN hade haft vissa invändningar mot Jolins kolorit; pärlgrått och violett/lila. Men en kall månkväll över en blå stad gör snön violett och klipporna grå.