FIGURGRUPP, "Asien", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1900-talets början, porslin, vit glasyr, kvinnofigur på kamel, märkt med Juliane Mariemärke i blått, höjd 27 cm; bränningsspricka, mindre nagg, andra sortering HISTORIK: Modellen formgiven för Den Kongelige Porcelainsfabrik 1783, kopia efter J. J Kändler, Meissen ca 1745