FIGURINER, 1 par, troligen Tyskland 1800-tal, i form av kinesiserande man-och kvinnofigur, porslin, lösa, rörliga huvuden och händer, polykromt bemålade med guld, höjd 23 respektive 21 cm; nagg, hatten med lagning, sliten dekor