Auktionsarchiv: Los-Nr. 2083

Kandelabrar Louis-Philippe

Fine Art & Antiques
07.12.2016 - 08.12.2016
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 2.714 $ - 3.257 $
Zuschlagspreis:
30.000 SEK
ca. 3.257 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 2083

Kandelabrar Louis-Philippe

Fine Art & Antiques
07.12.2016 - 08.12.2016
Schätzpreis
25.000 SEK - 30.000 SEK
ca. 2.714 $ - 3.257 $
Zuschlagspreis:
30.000 SEK
ca. 3.257 $

KANDELABRAR, ett par, parisarbeten i Louis-Philippe, för vardera fem ljus, matterad och polerad brännförgylld brons, tripodformad bas med volutformad dekor och växtornamentik, akantushölstrade pelare, krönt av kandelaber med naturalistiskt formade ljusarmar, mittersta ljuspipan med löstagbar flamma, lösa manschetter, höjd 69 cm; smärre slitage

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2083
07.12.2016 - 08.12.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 2083
07.12.2016 - 08.12.2016
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407