KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, Pehr Ljungs krets, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarger med pärlstav och växtornamentik, avsmalnande kannelerade ben, skiva av carraramarmor märkt med rödkrita G-41-1818, höjd 79, 102 x 45 cm; dekorskador, lagningar, rankt