LENNART ASCHENBRENNER född 1943 Minnen (Che Guevaras dödsdag) Signerad och daterad Aschenbrenner -69. Olja på duk, 116 x 100 cm. PROVENIENS: Utställd av UNESCO, Young Artists, New York, 1973, därefter såld via tv-sänd auktion till nuvarande ägare Privat samling New York. LITTERATUR: Hans Johansson, red: Aschenbrenner - fyra decennier, Stockholm 2003, avbildad sidan 28