Auktionsarchiv: Los-Nr. 1606

Ljuskrona, omkring 1800, Tyskland

Fine Art & Antiques
04.12.2012 - 06.12.2012
Schätzpreis
35.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 5.307 $ - 6.066 $
Zuschlagspreis:
44.000 SEK
ca. 6.672 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1606

Fine Art & Antiques
04.12.2012 - 06.12.2012
Schätzpreis
35.000 SEK - 40.000 SEK
ca. 5.307 $ - 6.066 $
Zuschlagspreis:
44.000 SEK
ca. 6.672 $

LJUSKRONA, omkring 1800, Tyskland, för åtta ljus, brännförgylld stomme, behängd med olikslipade prismor, plym med pärlor, kronringen med uppsvängda spröt, s-formade ljusarmar, gjutna ornament, korgformad botten med skål i blått glas, höjd 103 cm; borrad för el, kompletteringar, lagningar, skålen senare

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1606
04.12.2012 - 06.12.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1606
04.12.2012 - 06.12.2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407