SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers krets, dekor i papir maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, delvis genombruten dekor av blommor, rocailler och voluter, kvicksilverfolierade glas, ramen med kantglas, baksidan med ristning Anno 1764 20 Martÿs, 148 x 63 cm; lagningar, kantglas med sprickor, smärre skador PROVENIENS: Gunnebo slott, Fässbergs socken, Västergötland Hilda Rachel Maria Denninghoff g.m. friherre Carl Ambjörn Sixtensson Sparre därefter i arv dottern Britta Carlsdotter g.m. greve Verner Ludvig Vitzthum von Eckstädt Bodanäs, Sandsjö socken, Jönköpings län