Auktionsarchiv: Los-Nr. 1496

Ljusstakar 1 par svensk barock

Fine Art & Antiques
02.12.2014 - 04.12.2014
Schätzpreis
30.000 SEK - 35.000 SEK
ca. 3.934 $ - 4.590 $
Zuschlagspreis:
23.000 SEK
ca. 3.016 $
Auktionsarchiv: Los-Nr. 1496

Fine Art & Antiques
02.12.2014 - 04.12.2014
Schätzpreis
30.000 SEK - 35.000 SEK
ca. 3.934 $ - 4.590 $
Zuschlagspreis:
23.000 SEK
ca. 3.016 $

LJUSSTAKAR, 1 par, svenska gördelmakararbeten, troligen Stockholm, barock, 1600-talets slut/ca 1700, driven, ciselerad och försilvrad mässing, fot, droppskiva och vulst med rik dekor av blad- och blommor, vridet skaft med akantusranka, rund manschett med växtornament, höjd 35 cm; omförsilvrade, insidan av vulsten med en senare förstärkning Stockholms Auktionsverk tackar Magnus Green för expertiseringen Dessa försilvrade ljusstakar hör till den praktälskande barocken, en tid då Sverige var en europeisk stormakt med ambitioner. Ljusstakar likt dessa finns idag huvudsakligen bevarade i våra kyrkor. Även om stilen är utpräglat tysk är de framställda på en svensk gördelmakarverkstad, sannolikt i Stockholm. År 1666 begärde de fyra gördelmakare som fanns i Stockholm att få bli borgare, eftersom de ville bilda ett gördelmakarskrå. Många av mästarna var inflyttade tyskar, och vid slutet av 1600-talet fanns mer än tio verkstäder i huvudstaden. Till de skickligaste hörde Wolfgang Möller och Hans Wulfmut. När barockens gördelmakare tillverkade drivna ljusstakar, ljusplåtar, oblataskar och presenterfat arbetade de i samma stil som guldsmederna, fastän i ett enklare material. Man ville ge sken av gediget silver men ville eller behövde också spara, så det fick duga med mässing som försilvrades. Gördelmakaren använde - liksom guldsmeden - ciselörhammare och olika punsar för att åstadkomma den rika dekoren. Arbetet utfördes på ett underlag av beck, som skulle ge ett visst motstånd så att inte punsarna slog igenom den tunna mässingsplåten. Christoph Weigel beskriver i sitt verk från 1698 om olika hantverksyrken hur gördelmakarna bland annat arbetade i mässing och koppar och att hantverket låg nära guldsmidet. En annan yrkesgrupp som tillverkade ljusstakar i driven mässing var mässingsslagarna, men de ägde inte rätt att försilvra eller förgylla.

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1496
02.12.2014 - 04.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

Auktionsarchiv: Los-Nr. 1496
02.12.2014 - 04.12.2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Schweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407