MATBORD, Karl Johan av stockholmskvalitet, fanerat med mahogny, sarg med pärlstav, svarvade, profilerade ben med hjultrissor, tio iläggsskivor av furu och björk, höjd 76, totallängd 553 x 144 cm; slitage, smärre lagningar