OLLE HJORTZBERG 1872-1959 Blomsterstilleben Signerad och daterad Olle Hjortzberg 1938. Olja på duk, 60 x 73 cm. PROVENIENS: Bukowski Auktioner, Internationella, hösten 1985, auktion 435 Beijers Klassiska, hösten 1988, katalognr 29, nr 98